Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Politická korektnosť je obojsmernou ulicou

V Amerike sa politická korektnosť stala jednosmernou ulicou.

 

Republikáni a ich priaznivci sú často povzbudzovaní, aby boli vo svojej rétorike čo najzlomyseľnejší. Nenávistná rétorika je medzi nimi často oslavovaná ako najvyšší ideál a často ju vnímajú ako znak úprimnosti. Ľudia sa vraj neboja vyjadriť svoje skutočné pocity a názory. Zrejme to sledujete aj na Slovensku. Demokrati a ich spojenci sa na druhej strane riadia presne opačným štandardom. Najmenšie pochybenie, alebo necitlivosť v ich rétorike vedie k odsúdeniu a pobúreniu, a to nielen zo strany ich oponentov, ale častokrát aj z ich vlastných radov. Existuje mnoho príkladov, ktoré to od roku 2016 dobre ilustrujú, ale dva konkrétne príklady mi vždy napadnú okamžite.

 

Po prvé, každé slovo, ktoré ešte vtedy prezidentský kandidát Donald Trump vyslovil, bolo necitlivé a hanlivé. Je ťažko nájsť vetu, ktorá nie je prešpikovaná nenávisťou a zlobou voči každej skupine, ktorá je proti nemu. Aj napriek tomu nečelí žiadnym následkom za svoje slová alebo činy. Na druhej strane, keď bývalá prezidentská kandidátka Hillary Clintonová v jednom príhovore nazvala niektorých Trumpových priaznivcov poľutovaniahodnými práve kvôli ich sexizmu, rasizmu, xenofóbii a podobne, celý svet ju začal odsudzovať za necitlivosť, až kým neprišla s verejným ospravedlnením. Ani to ospravedlnenie nestačilo.

 

Po druhé, na každom jednom stretnutí v rámci Trumpovej kampane boli demonštranti fyzicky napadnutí práve Trumpovými prívržencami, dokonca sa stalo, že niektorí museli byť hospitalizovaní. To všetko sa dialo za Trumpovho povzbudzovania k násiliu. Dokonca zašiel tak ďaleko, že povzbudzoval políciu k útokom na demonštrantov. Veď práve polícia je zodpovedná za bezpečnosť a ochranu všetkých účastníkov verejných podujatí! Na druhej strane, keď na zhromaždenie Clintonovej kampane prišiel protestujúci muž, dav ho vypískal, kým ho polícia eskortovala do bezpečia. Svet hneď začal kritizovať účastníkov za to, že obmedzovali jeho slobodu slova.

 

Dnes vidíme, ako tento dvojitý štandard preráža nové dno. Politicky necitlivé a nekorektné nie sú už len Trumpove slová, dnes je to aj jeho nehumánna politika. Jeho protiimigračná rétorika viedla k zadržiavaniu prisťahovalcov žiadajúcich o azyl na neurčito, čím samozrejme porušuje medzinárodné dohody a domáce zákony, ale aj základné ľudské práva rodín a detí. Jeho rétorika namierená proti žurnalistom viedla k masovej streľbe v novinovej redakcii, pri ktorej zomrelo päť novinárov. Keď sa však majiteľ reštaurácie Red Hen rozhodol, že neobslúži Trumpovho tlačového tajomníka, celý svet ho hneď začal odsudzovať a hovoriť o potrebe rešpektu.

 

Neúcta množí neúctu a tá sa šíri ako mor. Snažme sa byť najlepšou verziou seba samých. Mali by sme sa snažiť byť citliví aj v našej politike. Mali by sme sa snažiť zaobchádzať s každým s dôstojnosťou a rešpektom. Ale nemôže to byť jednosmerná ulica. Musíme brať každého na zodpovednosť za jeho slová a jeho konanie. Nielen tých, s ktorými nesúhlasíme.

 

Text: William Gardner. Kresba: Frenky Hříbal