Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Hrdinovia okolo nás

„Niektorí ľudia veria, že iba obrovská moc dokáže udržať zlo pod kontrolou,

 ja som však prišiel na niečo iné.

 Sú to skôr malé, každodenné činy obyčajných ľudí, ktoré držia zlo na uzde.

~ Gandalf, Pán prsteňov

 

Zapojiť sa do akéhokoľvek trvalého úsilia o zmenu k lepšiemu je vždy ťažké. Občas prídu momenty triumfu a úspechu, ale častejšie sa stretávame skôr s prekážkami a zlyhaniami. Práve počas chvíľ zlyhania je najľahšie vzdať sa. Práve počas chvíľ, keď sa naša tvrdá práca ukázala byť neúspešná, musíme niekde hľadať inšpiráciu, odvahu a nádej.

 

Mnohí ľudia hľadajú hrdinov a vzory v hnutiach z histórie, ktoré sú podobné tomu, čo sa sami snažia dosiahnuť, teda ľudí ako Martin Luther King ml. alebo Malcolm X. Existuje veľa skvelých príkladov vodcov naprieč svetovou históriou, ktorí inšpirovali mimoriadne zmeny v spoločnosti. Je normálne hľadať inšpiráciu v týchto legendách minulosti, práve keď sme uprostred našich vlastných zápasov. Keď sa však ja sám pozriem na tieto historické postavy, nedokážem sa s nimi úplne stotožniť.

 

Kedykoľvek sa ocitám v zápase o veci a myšlienky, na ktorých mi najviac záleží, nepozerám sa na hrdinov minulosti. Pozerám sa radšej na ľudí, ktorí bojujú vedľa mňa. Obyčajných ľudí, ktorí sa snažia zmeniť svet, aj keď vedia, že nikdy za svoje činy nedosiahnu závratnú slávu. Ľudí, ktorí sa odrazia hneď po tom, ako ich niečo zrazí k zemi. Ľudí, ktorí zdieľajú víziu lepšieho sveta než je ten, v ktorom žijeme.

 

Práve od nich čerpám silu a odvahu a dúfam, že aj oni vedia získať silu a odvahu odo mňa. Koniec-koncov, väčšina z nás aj tak nie je Martin Luther King. Väčšina z nás sa oveľa viac podobá na tých mužov a ženy, ktorí pochodovali vedľa neho. Tých, ktorí v anonymite bojovali za väčšie dobro. Tých, ktorí bojovali za neistú vec a samých seba sa pýtali, či ich úsilie má vôbec zmysel. Tých, ktorí sa obetovali nie pre seba, ale pre budúce generácie. Tých, pre ktorých nikto nestaval monumenty. Som rád, že Dušan to vníma podobne.

 

Keď sa ocitnete blízko k tomu, aby ste sa vzdali, alebo ak si myslíte, že je všetka nádej stratená, čerpajte z hocičoho, čo vám dá inšpiráciu a motiváciu, aby ste pokračovali v boji. Ale nezabudnite si všimnúť aj tých obyčajných hrdinov, ktorí stoja vedľa vás.

 

Text: William Gardner. Kresba: Kristína Rusňáková