“Prečo humor lieči? Lebo nepatrí pod naše zdravotníctvo.”
Ľudová múdrosť
Humor je neoddeliteľnou súčasťou všetkých kultúr a ľudských spoločností. Jeho analýze a poznaniu sa venoval už Platón. Pevnou črtou kultúry zostal do dnešných čias.
Tak ako v minulosti je aj dnes humor zdrojom úľavy od každodenných starostí. Máme šťastie, že satira poľahky preskočila aj do éry digitálnych médií, kde navyše môže vykazovať nebývalé úlohy. Neslúži len na pobavenie, ale glosuje rôzne spoločenské témy, informuje a dáva nadhľad širšej spoločnosti. Nima Rashedan tvrdí, že najlepším spôsobom, ako oslabiť prílivovú vlnu populizmu a populistov je humorom poukázať na ich slabiny a nedokonalosti.
Na slovenskom internete sa o to už roky snažia rôzne stránky aj jednotlivci. A z reakcií verejnosti je naďalej jasné, že tento spôsob komunikácie je na Slovensku ako doma.
Z malých spontánnych projektov sú dnes etablované značky, ktoré majú celospoločenský ohlas a širokú bázu fanúšikov. Popri rôznych pseudospravodajských portáloch sa formy humoru dopĺňajú o meme, texty, glosujúce blogy a objavujú sa aj profesionálne pripravené vlogy a videoklipy.
Moral Banal
Piráti slovenskej žurnalistiky a vôbec jedna z najstarších parodických stránok na slovenských internetoch. Moral Banal ponúkali pre svoje publikum pseudospravodajské glosy v podobe statusov a článkov, ktoré reflektovali aktuálne dianie v spoločnosti. Dosiahli tak slušný nárast publika a dnes ich sleduje okolo 12-tisíc ľudí. Svoju činnosť ešte úplne neukončili, no nové príspevky vznikajú na nepravidelnej báze. Ako zvyknú žartovať samotní autori projektu, je to preto, že udalosti posledných rokov začali byť natoľko bizarné a neuveriteľné, že je nemožné predčiť tento trend bez toho, aby MB nevyznieval ako seriózny spravodajský portál.
Cynická obluda
Známa značka, ktorej autor najčastejšie paroduje miestnych politikov, ale jeho pozornosti a cynickému humoru neujdú ani celebrity či spoločenské stereotypy. Obsah jednotlivých príspevkov má pevne dané pravidlá a opakujúcu sa formu. Fotku známeho politika alebo osobnosti dopĺňa krátky text v komiksovej bubline s cynickou pointou, ktorá pomenúva realitu často lepšie ako vážne vypracovaná reportáž. Hovorí sa, že pero dokáže ublížiť oveľa viac ako meč. Pri širokej báze fanúšikov Cynickej obludy to platí dvojnásobne.
Zomri
Neslávne známi králi slovenského internetu. Ak existuje stránka, ktorá sa nezastaví pred ničím v medziach normy komunity Facebook, tak je to práve Zomri. Objektom humoru tu nie sú iba politici, známe osobnosti, extrémisti a notoricky známe zjavy bizarného spektra spoločnosti, ale aj samotní fanúšikovia Zomri a často aj jeho adminovia. Humor je zväčša čierny a neľútostný a slabšie povahy sa vedia rýchlo uraziť. Na druhú stranu je stránka zložená z obsahu, ktorý odráža autentickú povahu spoločnosti – obsahom vtipov sú často vyjadrenia, ktoré neboli vymyslené, ale priamo prebraté z vyjadrení a tvorby ľudí. Mimo iné sa adminom podarilo prepašovať do našich slovníkov nové frázy. Ako pre nás uviedol starý admin stránky Zomri: ”Ako prví sme prišli s pojmom “Skutok sa nestal”, ktorý neskôr prebrali ďalšie stránky a zľudovel tak, že ho dnes pozná celé Slovensko a tento sarkastický slogan sa používa pri každej príležitosti, keď média informujú o niektorých pochybných rozhodnutiach našich súdov. Rovnako tak sme pomohli spopularizovať našu najznámejšiu stanicu, Terminal Vlak Bus Shopping. Ošiaľ z tohoto kostrbatého pomenovania odštartoval práve na stránke Zomri.”
Prečo ľuďom hrabe?
Stránka, ktorá upozorňuje na fenomén, ktorý za nekonečný považoval aj Albert Einstein – ľudskú hlúposť. PĽH je zdrojom vtipov, ktoré opisujú prípady, kedy sa ľudia vedia mýliť alebo šíriť bludy až tragickým spôsobom. Zároveň okrem humoru prináša vysvetlenia a debunky rôznych hoaxov a nezmyslov, ktoré sa šíria v spoločnosti, a týmto spôsobom pomáha prehlbovať digitálnu gramotnosť a kritické myslenie. “PĽH je stránka, ktorá sa z hlúposti, teda ‘hrabania’ ľudí skôr vysmieva. Nemáme trpezlivosť a ani vôľu, až na výnimky, trpezlivo vysvetľovať šíriteľom bludov, že šíria bludy. Ale plní aj terapeutickú úlohu, ukazuje tým, ktorí dezinfo scéne nepodľahli, že nie sú sami,” hovorí zakladateľ a duša projektu Marian Jaslovský. Zakončuje optimisticky: “V tomto roku sme zaznamenali, že opozície voči fake news významne pribudlo, imunita spoločnosti zrejme zabrala a sme radi, že sme boli a zostávame jednou z vakcín.”
Naše Slovensko
Ako by to dopadlo, keby mali tuzemskí nacionalisti špičkové vedomosti z histórie a filozofie? Ich stránky by sa neponášali na zbierku gýčových obrázkov sprevádzaných textom bez pointy a gramatickými chybami, ale na obsah stránky Naše Slovensko. Admin stránky je zbehlý nielen vo filozofii, ale aj vo photoshope a tak vo svojom projekte paroduje populárne motívy nacionalistov a ukazuje ich v kontrastných situáciách a pózach, ktoré vystihujú, ako neprirodzene a nepatrične pôsobia niektorí politici a osobnosti v čele spoločnosti pre svoje jednoznačne negatívne konanie. Rovnako tak autor stránky často nahliadne do našej minulosti, hlavne jej problematického obdobia Slovenského štátu a inteligentne poukazuje na fakty, pre ktoré nie je možné v dnešnej dobe relativizovať zločiny vtedajších predstaviteľov.
Angažovaný humor má na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Dnes už legendárne show Milana Markoviča alebo satirické bonmoty dvojice Lasica a Satinský vystriedali noví súčasníci ako komik Gordulič alebo karikaturista Shooty.
Humor si za posledné dekády prešiel dlhú cestu z divadelných dosiek do televízie a relatívne nových sociálnych médií. Počet stránok a humoristov, ktorí nadväzujú na túto silnú tradíciu, je čoraz väčší a nič nenasvedčuje tomu, žeby tento pozitívny fenomén mohol v budúcnosti oslabnúť.
A to je iba dobre, lebo ako povedal Karel Čapek: ”Humor je soľ zeme a kto je dobre posolený, ten vydrží dlho čerstvý.”
Na slovíčko… s Marianom Jaslovským
„Keď sa v roku 2014 rozšírili dezinformačné stránky, ešte sme toho nevedeli veľa o mechanizme ich šírenia, ale hrozbu nebezpečnej iracionality sme pocítili už vtedy. Čo sa mňa týka, ja si hovorím nedobrovoľný aktivista, lebo nikdy som nemal aktivistické tendencie. Len som sa na to už skrátka nemohol pozerať. Priatelia ma prizvali do občianskeho združenia Spoločnosť pre občiansku diskusiu a prispieval som, ako som vedel. Zorganizovali sme niekoľko diskusných večerov s odborníkmi s témami od očkovania po históriu a geopolitiku. Neskôr sa ťažisko aktivít presunulo na facebook, kde sme založili stránku Prečo ľuďom hrabe? podľa cyklu úspešných diskusií. Adminský tím sa rozšíril a začali sme sa vysmievať z ľudskej hlúposti, ale aj debunkovať hoaxy, vyvracať lživé správy a zdieľať kvalitný materiál, aj od našich kolegov. PĽH je stránka, ktorá sa z hlúposti, teda ‚hrabania‘ ľudí skôr vysmieva, nemáme trpezlivosť a ani vôľu, až na výnimky, trpezlivo vysvetľovať šíriteľom bludov, že šíria bludy. Ale plní aj terapeutickú úlohu, ukazuje tým, ktorí dezinfo scéne nepodľahli, že nie sú sami. Veľmi úspešné sú rebríčky z našej stránky, ktoré s komentármi vychádzajú na stránke Aktuality.sk pod názvom Sprostosti XXL. V tomto roku sme zaznamenali, že opozície voči fake news významne pribudlo, imunita spoločnosti zrejme zabrala a sme radi, že sme boli a zostávame jednou z vakcín.“
Autor: Tomáš Kriššák. Foto: Isadora de Paula/Flickr. Koláž: Redakcia