Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Sebavedomý komiks: Milan Rastislav Štefánik

„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“

Milan Rastislav Štefánik (1880-1919)

 

Štefánikov životný príbeh je z mnohých uhlov pohľadu výnimočný a pripomína „americký sen“. Chudorľavý, drobný chlapec pochádzajúci z chudobných pomerov – početnej evanjelickej farárskej rodiny z malej hornouhorskej dedinky Košarísk, sa vlastným talentom, pracovitosťou a tvrdohlavosťou presadil ako vedec vo vysoko konkurenčnom parížskom prostredí.

Ako astronóm získal za svoje vedecké úspechy vysoké francúzske vyznamenanie – Rad čestnej légie. Po vypuknutí 1. svetovej vojny odložil M. R. Štefánik svoju vedeckú kariéru nabok, venoval sa politike a diplomacii, bojoval ako letec, nakoniec vojensky organizoval československé légie a do vlasti sa vracal ako minister vojny.

Stál pri zrode ČSR ako jedna z najvýznamnejších osobností odboja. Okrem toho mal aj umelecké sklony – fotografoval, kreslil, písal, zbieral umenie, venoval sa úspešne aj vynálezcovstvu a praktizoval svoje obľúbené kúzelnícke triky.

Milan Rastislav Štefánik je najvýraznejším dôkazom, že človek svojou usilovnosťou a húževnatosťou môže mať nielen obdivuhodnú kariéru, ale aj vytvoriť mnoho hodnôt, ktoré v dobrom ovplyvnia generácie ľudí, ktorí prídu po ňom.

 

Celý komiks si stiahnite na tomto linku.

 

Scenár: Tomáš Kriššák. Nakreslil: Eniac