Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Sebavedomý komiks: Michal Bosák

Príbeh Michala Bosáka je príbehom chudobného imigranta zo Slovenska, ktorý sa vybral do Ameriky s jediným dolárom vo vrecku. Bola to jeho húževnatosť, šikovnosť, pracovitosť a inteligencia, ktoré mu vydláždili cestu stať sa jedným z najvplyvnejších a najbohatších Slovákov svojej doby.

 

Celý komiks si stiahnite na tomto linku.

 

Založil niekoľko bankových inštitúcii, jeho podpis sa dostal aj na 10-dolárovú americkú bankovku. Jeho život je pripomenutím, že ani oceán ani vysoké spoločenské postavenie nie sú prekážkou k tomu, aby sa rodák zaslúžil o rozvoj rodnej krajiny.

Pri návšteve rodného kraja chcel veľmi pomôcť svojim blízkym. V Okrúhlom dal na mieste krčmy v roku 1925 postaviť školu s podmienkou, že v Okrúhlom nebude viacej krčma. Túto prvú novostavbu štátnej ľudovej školy na území Československa po 1. svetovej vojne potom za symbolickú korunu daroval štátu. Dal aj opraviť rímsko-katolický kostol v Prešove. Na obnovu vojnou zničeného kostola v Stropkove prispel sumou 474 000 korún. Známa je aj jeho finančná pomoc Červenému krížu.

Michal Bosák založil 31. augusta 1920 Americko-slovenskú banku. Sídlo banky bolo v Bratislave na Dunajskej ulici č. 9, pričom 60-percentný podiel v nej mala Bosak State Bank. Americko-slovenská banka mala okrem sídla v Bratislave 12 filiálok po celom Slovensku – Prešov, Bardejov, Holíč, Veľké Leváre, Malacky, Nitra, Nové Zámky, Šaštín, Uhorská Skalica, Užhorod, Veľké Topoľčany – a v Prahe II., Na Příkopech 12.

Novú budovu banky v Prešove dal postaviť Michal Bosák v roku 1923. Architekt Glasz ju postavil v secesnom slohu. Ešte aj dnes je to jedna z najkrajších budov v meste, známa medzi ľuďmi na okolí ako „Bosákova banka“. Táto budova bola zaradená medzi historické pamiatky na Slovensku. Budova „Bosákovej banky“ dňa 9. mája 2003 obdržala v bruselskom Palais d´Egmont od medzinárodnej spoločnosti Europa Nostra prestížne ocenenie European Union Prize for Cultural Heritage – Europa Nostra Awards 2002.

Hodnota Bosákových podnikov sa v jeho ére odhadovala až na 15 miliónov dolárov. Rozvoj a rozmach Bosákových bánk zastavila všeobecná hospodárska kríza. Americký bankový krach v rokoch 1929 – 1932 bol najväčším finančným krachom, aký dejiny hospodárskeho života poznajú. Bosák dopadol ako mnohí iní – 5. septembra 1931 bola Bosak State Bank v Scrantone zatvorená.

Michal Bosák je dodnes príbehom, ktorý inšpiruje. Poukazuje nielen na húževnatosť, ale aj súdržnosť a sociálne cítenie, ktoré je súčasťou našej spoločenskej identity.

 

Celý komiks si stiahnite na tomto linku.

 

Scenár: Tomáš Kriššák. Nakreslil: Martin Majerčák