Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Pomôžme utečencom

Ak sa o budúcnosti Európy rozhoduje na hranici so Sýriou, o budúcnosti Spojených štátov sa rozhoduje na hranici s Mexikom.

 

Rovnako ako Európa čelí migračnej kríze, v ktorej imigranti utekajú zo svojich domovov, aby hľadali útočisko v Európe, aj my čelíme migračnej kríze, v ktorej imigranti zo Strednej a Južnej Ameriky opúšťajú svoje domovy, aby útočisko hľadali v Spojených štátoch. To, ako sa naše národy vysporiadajú s týmito krízami výrazne ovplyvní aj našu národnú identitu. Môžeme im čeliť súcitom a spravodlivosťou, alebo sa im môžeme postaviť sprevádzaní strachom, nenávisťou a intoleranciou.

 

Nikto nechce opustiť svoj domov, svojich priateľov a rodinu, kariéru alebo kultúru, ale niekedy sa inak nedá, keď jedinou alternatívou je smrteľné nebezpečenstvo pre nich samých, alebo ich blízkych. Ako píše Marek, na tento jednoduchý fakt sa často zabúda. Je našou zodpovednosťou, nie z pozície Američanov alebo Európanov, ale z pozície ľudských bytostí, aby sme sa postavili na stranu imigrantov, ktorí utekajú pred prenasledovaním, násilím a vojnou. Oni sú tí najzraniteľnejší z nás a zaslúžia si náš súcit a ochranu.

 

Som zahanbený, keď viem, že moja krajina sa nielenže postavila chrbtom k ľuďom, ktorí na našej juhozápadnej hranici hľadali azyl, ale navyše použila aj neľudské praktiky, ktoré porušujú základné ľudské práva. S týmito ľuďmi je zaobchádzané ako s kriminálnikmi, aj napriek tomu, že mali v zmysle domáceho aj medzinárodného práva dostať ochranu a prístup k spravodlivosti.

 

Úprimne dúfam, že Európania sa pozrú na situáciu, ktorá vládne v Amerike a odmietnu postupovať rovnako. Dúfam, že Európania si zachovajú vyšší morálny štandard a budú sa k utečencom a žiadateľom o azyl správať dôstojne a s rešpektom.

 

Moja viera v Spojené štáty bola úplne zničená porušeniami ľudských práv, ku ktorým práve dochádza. My Američania sa už viac nemôžeme nazývať žiarivým majákom demokracie.

 

Autor: William Gardner. Foto: Nápis na stene budovy vo Viedni z 23. marca 2018, ktorý nápadne pripomína heslá spred 2. svetovej vojny. Rami Ali, derStandard.at