Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Mustafa Džemilev: Na Kryme vládne stalinská totalita

Z prvej ruky o živote na Ruskom anektovanom Kryme a európskej budúcnosti Ukrajiny sa predstavitelia médií a analytici rozprávali s politickým vodcom krymských Tatárov Mustafom Džemilevom v Bratislave. Na Slovensku vystúpil na konferencii Value Based Conflicts and Violence, ktorú zorganizovala nezisková organizácia PDCS. Prijal ho aj prezident Andrej Kiska.

Mustafa Džemilev je politickým lídrom Krymských Tatárov, niekoľkokrát nominovaným na Nobelovu cenu mieru, laureátom ceny Poľskej Solidarity a poslancom Verchovnej rady Ukrajiny. Celý život zasvätil nenásilnému boju Krymských Tatárov za svoje právo vrátiť sa do vlasti, na Krym, odkiaľ boli Stalinom násilne deportovaní.

Po anexii Krymu Ruskom v roku 2014 bol Džemilevovi zakázaný vstup na Krym. Pre svoju otvorenú kritiku ruskej politiky voči Ukrajine sa nachádza na zozname hľadaných osôb v Rusku. Napriek vydieraniu či pokusom o jeho život zo strany ruských politikov ostal verný princípom pravdy, úcty k slobode a nenásilia, ktoré vyvodzuje aj z islamského náboženstva.

Brífing zorganizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) v spolupráci s Partners for Democratic Change (PDCS) a s podporou Nadace Open Society Fund Praha.

Priamy prenos Tablet.TV

Prezident Andrej Kiska prijal Mustafu Džemileva (Kancelária prezidenta SR)

@Andrej_Kiska Twitter

Krym sa môže oslobodiť len diplomatickou cestou, tvrdí vodca krymských Tatárov (SME)

Líder krymských Tatárov: Krym sa môže oslobodiť iba cestou diplomacie (TASR)

Z Krymu ho vyhnal Stalin, teraz ho tam nepustí Putin. Začne sa to pasmi, končí tankami, hovorí Mustafa Džemilev (Mirek Tóda, Denník N)

Haló, tu je Putin. O čom chcel hovoriť s lídrom Krymských Tatárov? (Stanislava Harkotová, Aktuality.sk)

V Moskve sa ľudia radšej nepriznávajú, že sú z Krymu (Stanislava Harkotová, Aktuality.sk)

Rusi monitorujú pobyt vodcu krymských Tatárov na Slovensku (Eugen Korda, .týždeň)

Ukrajina čoraz ďalej od Krymu (Juraj Marušiak, Pravda)

TA3 Hlavné správy (minúta 31:20)

Čudoval som sa, ako je možné, že píšu takto prorusky, hovorí o slovenskom médiu vodca krymských Tatárov Džemilev (Ondrej Šprlák, Parlamentnelisty.sk)

Prezident Andrej Kiska prijal Mustafu Džemileva (Parlamentnelisty.sk)

Krym sa môže oslobodiť len diplomatickou cestou, tvrdí vodca krymských Tatárov (Hlavnespravy.sk)

Foto: TASR