Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Rusko prispôsobuje dezinformačné akcie jednotlivým krajinám

Európske krajiny čelia od roku 2014 masívnemu náporu ruskej informačnej vojny.

Jej cieľom je podkopať dôveru spoločnosti v politické elity, európske inštitúcie, demokratické usporiadanie spoločnosti a z dlhodobého hľadiska zánik Európskej únie a NATO. Moderná informačná éra, globalizácia a možnosti internetu poskytli ruskej informačnej vojne nový význam a schopnosti. Odznelo to na brífingu na tému „Ako odpovedať na ruskú propagandu: Praha-Kyjev-Tallinn-Tbilisi“, ktorý organizovali Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku (SSPI) a Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA).

Riaditeľ CENAA Tomáš Čižik, ako jeden zo spoluautorov, pri tejto príležitosti prezentoval knihu Informačná vojna – nová bezpečnostná výzva pre Európu. V tejto súvislosti prezentoval príklady odlišných prístupov Ruska ku škandinávskym krajinám, Pobaltiu, Ukrajine, Gruzínsku a k strednej Európe.

Rusko pružne prispôsobuje dezinformačné akcie jednotlivým krajinám. Zároveň platí, že každá z nich hľadá a úspešne nachádza protiopatrenia na elimináciu týchto snáh a podporu slobody a demokracie.

Analytik Tomáš Baranec prezentoval konkrétne ponaučenia z Gruzínska, ktoré dávajú napovedať, ako môže vyzerať ďalšia vlna informačnej vojny. V nej bude Rusko viac spoliehať na ekonomické a sociálne faktory, aby destabilizovalo vybrané štáty a následne usilovalo o ich vtiahnutie do svojho orbitu.

Monika Masariková zo SSPI v tejto súvislosti na brífingu informovala o aktivitách inštitútu. Patrí k nim webstránka Antipropaganda.sk, zameraná na odhaľovanie mýtov o zahraničnej a bezpečnostnej politike. Organizuje diskusie s mladými ľuďmi, najmä stredoškolákmi, na témy slovenského členstva v medzinárodných štruktúrach či riziká nárastu extrémizmu na Slovensku. Inštitút tiež ponúka novinárom svoje služby v oblasti spracovania analytických podkladov pre mediálne výstupy.

Mediálny brífing zorganizovali Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) a Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku (SSPI) s podporou Nadace Open Society Fund Praha.

  1. Čižik: Rusko prispôsobuje dezinformačné akcie jednotlivým krajinám (TASR)

Čo krajina, to iný trik. Rusi propagandu prispôsobujú regiónu (Stanislava Harkotová, Aktuality.sk)

  1. Čižik: Rusko prispôsobuje dezinformačné akcie jednotlivým krajinám (24hod.sk)

Russland nutzt Kriminelle als Schatten-Armee (Ulli Tückmantel, Westddeutsche Zeitung)

Študentom na školách vyvracajú propagandu a mýty o Únii (TA3.com)

Mimovládne organizácie a mainstreamové médiá pod zámienkou vyvracania “mýtov o Európkej únii” indoktrinujú svojou propagandou stredoškolákov (Hlavnespravy.sk)

Bezpečnostný inštitút vyvráti Slovákom euromýty: Bojuje tak s dezinformáciou študentov (Topky.sk)

Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku vyvracia študentom mýty šírené na weboch (Skolskyportal.sk)

Banskobystrická župa bráni debatám so stredoškolákmi (Pravda)