Z prvej ruky o živote na Ruskom anektovanom Kryme a európskej budúcnosti Ukrajiny sa predstavitelia médií a analytici rozprávali s politickým vodcom krymských Tatárov Mustafom Džemilevom v Bratislave. Na Slovensku vystúpil na konferencii Value Based Conflicts and Violence, ktorú zorganizovala nezisková organizácia PDCS. Prijal ho aj prezident Andrej Kiska.
Mustafa Džemilev je politickým lídrom Krymských Tatárov, niekoľkokrát nominovaným na Nobelovu cenu mieru, laureátom ceny Poľskej Solidarity a poslancom Verchovnej rady Ukrajiny. Celý život zasvätil nenásilnému boju Krymských Tatárov za svoje právo vrátiť sa do vlasti, na Krym, odkiaľ boli Stalinom násilne deportovaní.
Po anexii Krymu Ruskom v roku 2014 bol Džemilevovi zakázaný vstup na Krym. Pre svoju otvorenú kritiku ruskej politiky voči Ukrajine sa nachádza na zozname hľadaných osôb v Rusku. Napriek vydieraniu či pokusom o jeho život zo strany ruských politikov ostal verný princípom pravdy, úcty k slobode a nenásilia, ktoré vyvodzuje aj z islamského náboženstva.
Brífing zorganizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) v spolupráci s Partners for Democratic Change (PDCS) a s podporou Nadace Open Society Fund Praha.
Prezident Andrej Kiska prijal Mustafu Džemileva (Kancelária prezidenta SR)
Krym sa môže oslobodiť len diplomatickou cestou, tvrdí vodca krymských Tatárov (SME)
Líder krymských Tatárov: Krym sa môže oslobodiť iba cestou diplomacie (TASR)
V Moskve sa ľudia radšej nepriznávajú, že sú z Krymu (Stanislava Harkotová, Aktuality.sk)
Rusi monitorujú pobyt vodcu krymských Tatárov na Slovensku (Eugen Korda, .týždeň)
Ukrajina čoraz ďalej od Krymu (Juraj Marušiak, Pravda)
TA3 Hlavné správy (minúta 31:20)
Prezident Andrej Kiska prijal Mustafu Džemileva (Parlamentnelisty.sk)
Krym sa môže oslobodiť len diplomatickou cestou, tvrdí vodca krymských Tatárov (Hlavnespravy.sk)
Foto: TASR