Online dnes trávime hodiny svojho času. Niektorí si kladieme otázku, či je pasívne sledovanie videí, lajkovanie dovolenkových fotiek našich priateľov a stalkovanie bývalej cez jej Instagram to najlepšie, čo dokážeme na tejto nekonečnej informačnej sieti robiť.
Pýtať sa, čo dnes robíme na internete, je dôležité. Popri skvelých možnostiach, ktoré internet ľudstvu ponúka, sa na ňom čoraz častejšie prejavuje aj naša odvrátená stránka. Či už ide o vyhrotené diskusie na Facebooku, flame wars pod videami youtuberov alebo šírenie nenávistného obsahu, vždy má zmysel ozvať sa. Ako povedal Edmund Burke: ”Na to, aby zlo zvíťazilo, potrebuje len jedno – aby slušní ľudia nerobili nič.”
Určite si si niektorý z týchto problémov všimol aj ty sám a hoci ti to nie je jedno, rozhodol si sa nereagovať. Bolo to možno preto, lebo si nadobudol pocit, že je to boj s veternými mlynmi a tvoja reakcia bude kvapkou v mori. Ten postoj je logický a pochopiteľný, ale žijeme v dobe, kedy by sme sa nemali iba pasívne pozerať na to, ako sa pomaly mení atmosféra v spoločnosti okolo nás, ale naopak, s týmto stavom niečo aktívne urobiť. Pre mňa je aktivizmus na sociálnych sieťach formou vlastenectva – zodpovednosti k spoločnosti, s ktorou zdieľam túto krajinu.
Pre mňa je aktivizmus na sociálnych sieťach prejavom vlastenectva, zodpovednosti k spoločnosti, s ktorou zdieľam túto krajinu.
V texte nižšie som zhrnul 7 bodov, ako môžeš skúsiť zmeniť Slovensko k lepšiemu.
1. Diskutuj. Diskusia je základným spôsobom, ako spoločnosť dokáže nenásilne riešiť konflikty a nezhody, ktoré v nej vznikajú. Tento nástroj sa zdokonaľoval po tisícročia a nikdy nebola doba, keby by sme mali taký prístup k možnostiam diskutovať o čomkoľvek, kdekoľvek, kedykoľvek a s kýmkoľvek ako dnes.
S nástupom sociálnych sietí sa pozornosť verejnosti presunula z tradičných médií na médiá nové. V prípade Slovenska je to Facebook, kde ľudia často nečítajú celé články, ale iba ich titulky a následne strávia väčšinu času v diskusii. Preto je dôležité, aby sa diskusie nepodceňovali a aby ich obsah vytváralo čo najviac informovaných občanov – napríklad ako si ty sám. Iba tak môžeme predísť tomu, že začnú v spoločnosti prevažovať rôzne polopravdy alebo rovno klamstvá.
Diskutovaním nielen pomáhaš zlepšovať stav našej spoločnosti, ale ty sám získavaš nové poznanie sveta z perspektívy druhých ľudí. Takto sa môžu neznámi ľudia navzájom obohacovať. Mali by sme na tieto pozitíva myslieť aj vtedy, ak sa ocitneme v diskusii s niekým, kto s nami silno nesúhlasí.
Preto je dôležité mať pri diskusii na pamäti vždy tieto princípy:
– reaguj vecne a k téme
– buď slušný
– neosočuj a nepoužívaj vulgarizmy (ani keď to robí druhá strana)
– počúvaj druhú stranu
2. Overuj si fakty. Vždy si daj záležať, aby si písal pravdu a aby tvoje slová boli podložené vecnými faktami, ktoré ak nevieš naspamäť, si si poctivo overil z niekoľkých zdrojov (v slovenčine a aj cudzej reči). Internet je dnes zaplavený rôznymi dezinformáciami a bolo by to na škodu veci, keby si do debaty vnášal nepravdy a nepodložené informácie.
3. Nerozdeľuj, ale spájaj. Morálne ponaučenie z povesti o troch prútoch kniežaťa Svätopluka pozná každý. Podobný princíp si ale potrebujeme pripomenúť aj dnes na Slovensku. Jednou z najviditeľnejších snáh, ktoré so sebou prinášajú rôzne dezinformačné weby, je snaha rozdeliť náš Slovákov na mnoho rozhádaných táborov. Zabrániť tomuto štiepeniu nie je jednoduché a vyžaduje si slušnú dávku empatie, ako aj pokory. Preto pamätaj, že človek s iným názorom a postojom nie je tvojím nepriateľom. Snaž sa stavať mosty, hľadaj prieniky a pokúšaj sa o porozumenie. Organizuj sa s tými, ktorým veríš a rozumiete si, do spolkov a skupín, riešte svoje aktivity spoločne a pomáhajte si. Spolu dokážeme oveľa viac ako každý zvlášť!
4. Pridaj sa do #somtu. Cieľom #somtu je zapájať sa do facebookových diskusií, kde prevládajú nenávistné komentáre, najmä pod príspevkami mainstreamových médií a oficiálnych stránok (organizácie, mestá a podobne). Komunita #somtu chce do nich privolať pokojných debatérov, ktorí medzi nenávistné komentáre prinesú ľudskosť a fakty. Lebo veríme, že slušne a vecne sa dá diskutovať aj online. Do skupiny sa môžeš pridať na tomto linku https://www.facebook.com/groups/somtu.
5. Choď príkladom druhým. Mahátmá Gándhí kedysi povedal: “Buď sám zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.” Ako chápať tieto múdre slová? Aby bol svet o čosi lepším miestom pre život, by sme mali k tomu prispieť tým, že ho takým budeme robiť my sami. Aj preto dbaj o to, aby tvoje online postoje boli v súlade s tým, ako žiješ. Pestuj v sebe aktívneho občana, ktorému nie je ukradnutá situácia nielen vo svete, ale aj v komunite, kde žiješ, pracuješ alebo študuješ, teda v tvojom meste, na tvojej ulici, medzi tvojou partiou a rodinou.
Aby bol svet o čosi lepším miestom pre život, prispejme k tomu tým, že ho takým budeme robiť my sami.
6. Hľadaj nové formy. Aktivity na internete nekončia komentovaním, lajkovaním a zdieľaním obsahu. Dnes už môže ktokoľvek zlepšovať a ovplyvňovať svoje bezprostredné okolie aj vďaka rôznym možnostiam dostupným na internete. Ak sa ti javí, že v tvojom okolí existuje problém a verejnosť ho ignoruje, tak je to internet, kde by si mohol o tomto probléme informovať. Začať môžeš vlastným blogom, online petíciou alebo nakrútením krátkeho videa, čo je dnes vďaka inteligentným telefónom úplná hračka. Rovnako tak môžeš podporiť dobrú iniciatívu alebo projekt, napríklad na stránke www.startlab.sk, a byť tak jedným z tých, kto sa zaslúži o vznik novej knihy, kultúrneho priestoru alebo osvetového programu.
7. Má to zmysel! Výsledky tvojej činnosti sa nemusia dostaviť hneď a ty môžeš aj po mesiacoch aktívneho pôsobenia prepadnúť dojmu, že online aktivizmus nemá zmysel a stratíš chuť pokračovať. Je to tým, že sme si príliš zvykli na to, že výsledky našej činnosti sa objavujú okamžite, takmer ako v mobilnej aplikácii. Ale človek nie je na click. Výsledok tvojej práce sa môže prejaviť až po dlhšom čase. Preto nezúfaj a pamätaj, že v tomto úsilí sme všetci súčasťou väčšieho celku a spoločne dokážeme zmeniť Slovensko k lepšiemu.
Autor: Tomáš Kriššák. Foto: Flickr