Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Sebavedomý komiks: Anton Tunega

Celý komiks si stiahnite na tomto linku.

Príbeh našej krajiny je o osudoch ľudí, ktorí preukázali odvahu a nezlomili sa v rozhodujúcich situáciách. O ľuďoch so cťou a schopnosťou zostať verní dobru, spravodlivosti a pravde. Práve v týchto dňoch si úlohu takýchto hodnôt uvedomuje celé Slovensko. Tragické udalosti a nepochopiteľné zlo sú pre nás aj dnes väzením svedomia a nádeje.

Práve preto, aby nezanikla nádej, sme sa rozhodli prinášať sériu komiksov. Z histórie aj súčasnosti. Sú to diela pre našich priateľov. Priblížiť príbehy premietajúce sa do hodnôt našich životov.

Prvý diel série je o príbehu troch priateľov, ktorí sa nemohli pozerať na plíživé zlo, ktoré po vojne ovládlo našu krajinu. No v tomto boji nemohli uspieť a zaplatili za to svojím životom. Anton Tunega, Eduard Tesár a Albert Púčik boli pre svoju činnosť v roku 1951 popravení komunistickýcm režimom.

Atmosféru pred popravou zachytáva citát spracovaný na základe svedectva najbližších príbuzných Alberta Púčika: „Alberta do návštevnej miestnosti priviedla dozorkyňa. Bol pokojný, zmierený. Do poslednej žiadosti odsúdeného na smrť napísal, že chce byť pochovaný doma, v Motešiciach. Dozorkyňa ho utešuje: ,Určite Vám vyhovejú.‘ ,Zbohom a neboj sa,‘ povedala mu sestra Veronika, keď sa lúčili navždy. Všetci plakali. Všetci okrem Alberta. Zamyslene pozrie do okna a potom s previnilým úsmevom povie: ,Tuším padá sneh. Bude mi zima, keď pôjdem na popravu.‘ Prosí ešte rodinu, aby ráno dali za neho odslúžiť zádušnú omšu. Potom je koniec návštevy.“

 

Celý komiks si stiahnite na tomto linku.

 

Scenár: Marek Degro. Nakreslil: Martin Majerčák