Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Korupcia: osobné predsavzatia

 

S veľkým zármutkom sledujeme súčasné dianie na Slovensku sprevádzajúce tragické úmrtie dvoch mladých ľudí, odvážneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Považujeme jedine za správne stáť v tejto chvíli na strane tých, čo usilujú o spravodlivé a transparentné vyšetrenie tejto vraždy, ktorá je bezprecedentným útokom na slobodu slova a práva, slobody a bezpečnosť občanov našej zeme. Nemôžeme dopustiť aby nás v týchto temných dňoch opúštala odvaha, nádej a viera, že zlo bude nakoniec potrestané a pravda zvíťazí. S vervou do toho!

Rok 2017 priniesol významné protikorupčné kampane. Azda najväčšou revolúciou aktivizmu na Slovensku bol fakt, že študenti – stredoškoláci a vysokoškoláci sa stali symbolom boja proti korupcii. Vzhľadom na neutíchajúce korupčné kauzy je stále veľký priestor na obnovenie dôvery obyvateľstva vo vládu. V roku 2016 nám v rámci indexu vnímania korupcie Transparency International v merítku od 0 (vysokoskorumpovaná krajina) do 100 (vysoko dôveryhodná krajina) pridelil 51 bodov zo 100. Pred nami sa umiestnili aj krajiny ako Česko, Namíbia či Spojené Arabské Emiráty.

Na Medzinárodný deň boja proti korupcii, 9. decembra, sme priniesli prvé želania študentov a aktivistov, súvisiace s protikorupčnými opatreniami, ktoré sme na Nový rok 2018 rozšírili o ďalšie osobnosti.

 

Silvia Filová, študentka a zakladateľka kampane W Statement – Krupica/Korupcia

„Prajem si, aby sa Slováci v roku 2018 nebáli nahlasovať korupčné prípady a aby boli aj následne promptne vyriešené.

Ja sa na tom budem podieľať s našou kampaňou krupica/korupcia. Robíme vtipné a výstižné tričká, ku ktorým prikladáme protikorupčný manuál (od nadácie Zastavme korupciu) a k tomu aj prípady toho, ako páchaš korupciu sám a ani o tom nevieš. Práve tento týždeň štartujeme predaj na Martinus.sk, tak si tiež želám, aby malo čo najviac Slovákov tieto balíčky u seba doma a tričká oblečené každý deň.“


 

 

 

Mário Nicolini, organizátor medzináboženských dialógov a zakladateľ Euroatlantického centra

„Želám si odvahu a silu povedať NIE nástrahám drobnej korupcie v mojom každodennom živote.“


 

 

 

 

 

Tomáš Kriššák, online aktivista, #somtu

„Želám si, aby spoločnosť citlivejšie reagovala na korupciu a zneužívanie moci v krajine. Aby boj s korupciou nebol iba o aktivistoch, ale aby sa zapájal čoraz širší okruh verejnosti. Aby ľudia pochopili, že zmenu majú vo vlastných rukách a že spoločne môžeme Slovensko zmeniť a zlepšiť.“


 

 

 

 

Dávid Straka, študent a spoluorganizátor Veľkých protikorupčných pochodov

„Veľmi by som chcel, aby politici vedeli s našou iniciatívou komunikovať, aby sa nás nestránili. Taktiež si prajem, aby som nadobudol dôveru voči štátnym inštitúciám, že robia svoje maximum pri boji proti korupcii. No a posledným a zároveň mojím najväčším prianím je to, aby sa všetci slušní ľudia verejne ozývali, aby neboli ticho a nebáli sa.“


 

 

 

 

 

 

Karolína Farská, študentka a spoluorganizátorka Veľkých protikorupčných pochodov

„V roku 2017 som zistila, že ľudí, ktorí sú ochotní zakročiť proti korupcii a spraviť túto krajinu lepšou, je viac, ako som si predtým myslela. Priala by som si, aby týchto ľudí bolo stále dosť a ich odhodlanie sa nestratilo. Priala by som si, aby sa do našej iniciatívy Veľkého protikorupčného pochodu zapojilo čo najviac ľudí, ktorým to nie je jedno a pomohli nám s dozbieraním podpisov pod protikorupčnú petíciu. Spoločne sa snažíme o lepšie Slovensko, krok po kroku sme bližšie k nášmu cieľu a spravodlivejšej krajine.“


 

 

Martin Kuštek, Rada mládeže Bratislavského kraja

Keď sme sa pred rokom pýtali mladých ľudí, čo by urobili so všetkými tými peniazmi, ktoré zožerie korupcia, dostali sme množstvo odpovedí, z ktorých by vzniklo veľa dobrých a zaujímavých vecí. To je podľa mňa hlavný dôvod, prečo netreba na Slovensku prestávať s rozhovormi o tej najobyčajnejšej korupcii pri správe verejných zdrojov, pretože mladí ľudia chcú tvoriť tu a teraz, nie v budúcom, mýtickom čase, keď budú ľudia čestní a „chudobní duchom.“


 

 

 

Misha Kapustin, židovský rabín

„Každý človek je stvorený na Boží obraz, je slobodný a má rovnaké práva a povinnosti, ako všetci ostatní ľudia. Korupcia je svetovou výzvou a prekážkou realizovať túžbu ľudstva k spravodlivosti a pokoju. Úlohou každého človeka je vnímať boj proti korupcii ako vlastný boj proti zlu. Dúfam, že rok 2018 bude pre nás zdravý, šťastný a úroveň korupcie na Slovensku aj na celom svete bude klesať.“


 

šimon šicko

Šimon Šicko, CEO, Pixel Federation

„Želám si, aby sme každý začali sám od seba. Aby túžba po spravodlivosti zvíťazila na každej úrovni nášho života. “Veľká” korupcia je len zrkadlením tej drobnej, ktorú častokrát tolerujeme. Pevne verím, že korupciu vieme takýmto prístupom poraziť aj za pomoci nových technológií.“


 

 

 

 

 

marcel mikolášik

Marcel Mikolášik, iniciatíva #Pamätaj

„Korene korupcie vidím aj v zážitkoch, ktoré nás postupne zbavujú medziľudskej dôvery a viery v spravodlivosť. Preto si želám, aby každý zažil v roku 2018 aspoň jednu spravodlivú príhodu, aby sa postupne obnovovala medzi ľuďmi dôvera. Služby dodané načas, poctivo vykonané remeslo, aspoň jedna zlepšená verejná služba. Budem sa o to snažiť v rodine a v zamestnaní. 🙂 V roku 2017 sme sa o to poctivo snažili v práci iniciatívy #Pamätaj, ktorá mala za cieľ pripomenúť obete totality a zastaviť nespravodlivú novelu zákona o Ústave pamäti národa.“


Samo Marec Betty Trubačová

Samo Marec, blogger

„Osobne som presvedčený, že tá každodenná celkom bežná korupcia prežíva aj kvôli symbolom. To ony ju legitimizujú a hovoria, že je úplne normálna. Práve preto budem spokojný, ak bude rok 2018 posledným rokom v politike pre Roberta Kaliňáka, pretože on takým symbolom je.“


 

 

 

 

 

veronika pavlikova klindova

Veronika Pavlíková Klindová, #somtu, Teach for Slovakia

„Prajem si, aby sme sa ako spoločnosť stávali viac aktívnymi občanmi. Aby sme viac sledovali, čo sa deje v našich obciach, a ako fungujú verejné služby a procesy v najbližšom okolí – školy, zdravotníctvo, cesty.“


 

 

 

 

 

Autor: Heyou Team + Sebavedome.sk. Titulné foto: Matúš Benian/Flickr. Zdroj fotografií: Archív respondentov okrem Matúš Koprda (Mário Nicolini), EMMA (Karolína Farská), Vladimír Šimíček/SME (Misha Kapustin), Betty Trubačová (Samo Marec)