Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Navigujme bludiskom dezinformácií

Kritické myslenie je najlepším liekom v ére, kedy populizmu a dezinformáciám nemožno uniknúť.

 

Malé krôčiky vedú k veľkým cieľom. S touto myšlienkou sme pred necelým rokom dali hlavy dokopy s kolegami z projektu Demagog.sk a vznikol projekt InfoKompas, ktorý verí, že kritické myslenie je najlepším liekom v ére, kedy populizmu a dezinformáciám vo verejnom priestore nemožno uniknúť.


Stavajúc na vydretých skúsenostiach z desiatok prednášok so stredoškolákmi – za čo vám patrí večná sláva, kolegyne a kolegovia z Demagógu – mali sme už v začiatkoch veľkú výhodu. Cítili sme a stále cítime potrebu ísť ďalej. Stredoškoláci a stredoškoláčky sú dôležité publikum. V každej triede však okrem žiakov nájdeme aj učiteľov a učiteľky, a tí, samozrejme, nerastú na stromoch. Rýchlo sme pochopili, že InfoKompas musíme venovať nielen žiakom, ale aj učiteľov a študentom pedagogiky – budúcim učiteľom.

 

Spoločne s vami, vážené pani učiteľky a učitelia, z vašich hláv vznikli na tvorivých workshopoch aktivity, ktoré v podobe brožúrky šírime ďalej. Od učiteľov pre učiteľov. Dielko nie je dokonalé. Preto chceme v tomto roku ísť znova za vami do regiónov. Skúšať, hrať sa a testovať a, samozrejme, šíriť, šíriť, šíriť.

 

Študenti a študentky pedagogiky! Vy ste nám povedali, že Vás v škole morí more teórie a chýba prax. Nie je v našich silách toto prevrátiť na hlavu, ale trochu pomôcť vieme. Preto pre vás v roku 2018 chystáme workshopy a stretnutia s ľuďmi z mäsa a kostí, z praxe, ktorí sa snažia učiť inak. Povedali ste nám, že vnímate informačnú gramotnosť a kritické myslenie ako dôležitú schopnosť do dnešnej doby, ale nevidíte okolo seba materiály, ktoré by Vám mohli pomôcť preniknúť do problematiky. A viete čo? Vaši budúci kolegovia to cítia veľmi podobne.

 

S InfoKompasom nemáme ambíciu byť všade, všetko vedieť a všetko urobiť. Dnes máme na Slovensku desiatky skvelých projektov, na ktorých makajú stovky motivovaných ľudí, ktorí chcú vidieť zajtra naše školstvo v o čosi lepšom stave, o krôčik ďalej, ako je dnes. Na záver si preto dovolím zopár pozorovaní a výzvu, takpovediac do vlastných radov.

Potrebujeme o sebe vedieť. Mamutie organizácie s projektami, ktoré pokryjú celé Slovensko, všetky cieľové skupiny a dôležité témy, nepatria do tohto storočia. Fungujme ako sieť, udržujme povedomie a pomáhajme si. Slovensko nie je tak veľká krajina, aby sme sa cez niekoľko naklonených hláv nedostali tam, kde treba. Viac dosiahneme spolu.

 

Pokúsme sa odovzdať konkrétnu zručnosť. Skúsme zanechať v hlavách študentov jednu použiteľnú zručnosť. Ukážme im napríklad, ako jednoducho vedia v Google overiť, či obrázok súvisí s textom. Je to mnohokrát prvá indícia, že zámerom obrázka v texte je zavádzať a útočiť na naše emócie.

 

Zodvihnime zadky z Bratislavy. Je naivné očakávať vysokú mieru dôvery v prácu neziskoviek, keď len minimum mladých ľudí Slovenska niekedy niekoho z nás počulo a videlo. Je to náročné rozhodnutie, ukrojiť zo svojho voľného času, no ak niečomu veríme, mohli by sme s tým vycestovať do regiónov aspoň zopárkrát za rok. Vyjadrená vďačnosť stredných škôl za náš čas strávený s nimi rastie priamo úmerne so vzdialenosťou od Bratislavy.

 

Poďme viac na stredné školy a učilištia. Nezabúdajme na väčšinu. Aj keď to dá viac námahy osloviť a zaujať svojou vecou mimo gymnázií, práve na stredných školách a učilištiach študuje väčšina našich mladých ľudí, pričom ich kritické myslenie potrebuje od nás možno ešte väčšiu pozornosť.

 

Pýtajme sa, počúvajme a buďme pokorní. Ak sú stredoškoláci trochu viac odlišní od našej generácie, tak možno aj preto, že len málokto s nimi skutočne komunikuje a pýta sa ich. Diskutujme, neprednášajme. Buďme pripravení počúvať ich odpovede a nebojme sa povedať, že my na všetko jednoznačnú odpoveď nemáme.

 

Pozitívni učitelia pokope. Na každej škole je viacero osvietených učiteľov, ktorí pracujú nad rámec svojich povinností. Povzbuďme ich. A čo možno ešte dôležitejšie, prepojme ich. Oni najlepšie vedia, čo je kritické, v čom potrebujú pomôcť. Preto aj my testujeme prvé pracovné stretnutia stredoškolských učiteľov a učiteliek s profesionálnym lektorom Dávidom Králikom, s cieľom vytvoriť metodiku učenia o téme propagandy, konšpiráciách a overovaní faktov na internete.

 

Autor: STRATPOL InfoKompas tím. Foto: Dominik Sepp