Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Vďaka knihám, učiteľom a miestnym ľuďom

Ako rodená Newyorčanka som vždy bola obklopená mnohými jazykmi a etnikami. Každý z mojich priateľov mal svoje korene v inej krajine. Keď som sa potom zúčastňovala na ich kultúrnych a rodinných podujatiach, vždy to vo mne vytváralo príjemné dojmy. Aj napriek tomu, že sme boli z rôznych etník, všetci sme boli jedným národom – boli sme Američania.

 

Keď som nakoniec dostala príležitosť študovať na vysokej škole v zahraničí, bolo to, akoby sa mi splnil sen. Často som počúvala o vzdialených miestach a mala to šťastie byť súčasťou rodiny, ktorá si váži cestovanie a môže si ho dovoliť.

 

Ako miesto prvého štúdia v zahraničí som si v roku 2013 vybrala Manchester. Stále som sa obávala toho, že by som žila v krajine, v ktorej by som nevedela komunikovať, takže Anglicko sa to zdalo byť dokonalou príležitosťou. Podobne ako Martin, počas pobytu som žila v študentskom byte s ďalšími šiestimi spolubývajúcimi. Žila som s dievčatami z Grécka, Kazachstanu, Číny a Indie. Zatiaľčo sme každá mali vlastné spálne a kúpeľne, zdieľali sme spoločnú kuchyňu a obývaciu izbu.

 

Aj keď som už od detstva prichádzala do styku s odlišnými kultúrami, skúsenosť so spoločným bývaním bola úplne nová. Niekedy som sa prebudila na vôňu kari a inokedy ma zas, hneď ako som vošla do kuchyne, začali okamžite páliť oči z chilli hotpotu.

 

Aj keď sme pochádzali z rôznych krajín, všetky sme mali spoločný cieľ: vzdelávať sa a objavovať iné kultúry. Ako skupina sme navzájom oslavovali národné sviatky a navzájom sme sa delili o našu kultúrnu kuchyňu. Bola to taká moja malá rodina ďaleko od domova.

 

Takisto som sa kamarátila s rôznymi skupinami amerických spolužiakov, študentov Erasmu a miestnych Britov. Nikdy by som si nemyslela, že by som sa dokázala priateliť s toľkými typmi rôznych ľudí.

 

Vďaka všetkým novým kontaktom, ktoré som dokázala nadviazať, sa mi zvýšila sebadôvera a sebavedomie. Dokážem rozumieť ľuďom všetkých pohlaví, náboženstiev, rás a sexuálnych orientácií. Sociálna úzkosť, ktorú som kedysi cítila ako dospievajúca, zmizla.

 

Prišla som na to, že existuje akási spoločná ľudská skúsenosť, ktorá vytvára spojenie medzi študentami.

 

Ako študent sa môžete ponoriť do kultúry. Nie ste turistom, nie ste niekde len tak, bez zmyslu. Ste niekde, aby ste sa učili, nielen z kníh a od profesorov, ale aj z miestnej komunity.

 

Dnes, kamkoľvek idem, beriem si so sebou trochu Manchesteru. Teraz si však už nevyberám miesta podľa jazyka. Od mojej prvej skúsenosti som študovala v Thajsku, Taliansku a Belgicku.

 

Štúdium v zahraničí sa mi stalo vášňou. Zanechalo vo mne trvalé spomienky a priateľov na celý život. Práve v tom dokážem nájsť povzbudenie, kedykoľvek sa pozriem späť.

 

Autorka: Fateema Villani. Foto: Lynchburg College/Flickr