Ruské médiá vidia Európu ako rozpadávajúce sa zoskupenie, proti ktorému sa búria jeho členovia, medzi nimi aj Slováci.
Málokedy sa stane, že krátky článok publikovaný v zahraničnom denníku zasiahne do vnútropolitického života Slovenska tak, že líder jednej z najvýznamnejších politických strán musí vydať špeciálne vyhlásenie, v ktorom vyvráti publikované tvrdenia. Tobôž je zriedkavosť, keď ide o článok zverejnený v ruskom médiu. Stalo sa to však.
Pred pár týždňami denník Izvestija informoval o tom, že Slovenská republika sa chystá prostredníctvom referenda odísť z EÚ, pričom za jednu z hybných síl tohto procesu označil aj stranu Sloboda a solidarita.
Izvestija dnes patria k neveľmi prestížnym ruským periodikám, článok o tom, že Kotlebova ĽSNS, Kollárova Sme rodina a Sulíková SaS pripravujú referendum o vystúpení z Únie však vyvolal na Slovensku živý ohlas. To musel líder SaS zobrať do úvahy a vydal vyhlásenie, v ktorom obsah článku v ruskom denníku dementoval, zdôraznil, že SaS je aj naďalej za zotrvanie Slovenska v EÚ a že s myšlienkou referenda o vystúpení z Únie nemá SaS nič spoločné.
Slovensko odchádza z EÚ!
Správa, že sa Slovensko pripravuje na vystúpenie z EÚ, bola v ten deň v Rusku jednou z najcitovanejších a prevzali ju viaceré médiá. Agentúra Sputnik, ktorá je spolu s televíznym kanálom Russia Today vrcholovou súčasťou ruského štátneho mediálno-propagandistického komplexu, ju zaradila do spravodajskej sekcie na svojej hlavnej stránke s odkazmi na mnohé ruské online zdroje.
Pod hlavnými titulkami typu „Na Slovensku začali zbierať podpisy za vystúpenie z EÚ“ sa skveli podnázvy: „S ideou takzvaného slovexitu prišli opozičné strany Slovenska, podporuje ju čoraz viac obyvateľov“.
Článok poslúžil na ďalšie šírenie predstavy o EÚ v Rusku ako o rozpadávajúcom sa zoskupení, z ktorého dnes utekajú už aj také štáty ako SR, ktorých obyvateľstvo trpí v dôsledku nevšímavosti zo strany eurobyrokracie. Tieto a podobné bludy porozprávali Izvestijam jeden z podpredsedov kotlebovskej strany a istý politológ zo slovenskej Spoločnosti pre strednú a východu Európu
Spôsob informovania o Slovensku v mainstreamových (čiže z politického hľadiska provládnych) ruských médiách sa ničím nevymyká z rámca stereotypných prístupov pri informovaní o udalostiach v zahraničí: kritika pomerov na Západe a sympatie ku všetkému, čo Západ oslabuje. Aj spomínaný článok pracuje s touto schémou – Európa odoláva kríze, EÚ pritom utláča svojich členov a odvážni ľudia v členských krajinách proti tomu bojujú.
V prípade Slovenska má táto línia tri vetvy – už spomínaná „snaha“ o vystúpenie z EÚ, názory slovenského premiéra Roberta Fica v otázke sankcií proti Rusku a odpor Slovákov proti migrácii a „islamizácii“.
Autor: Grigorij Mesežnikov. Text vyšiel v denníku SME. Foto: Miki Sliacky.