Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Rusko v slovenskom dezinformačnom priestore (31.1.)

Tento týždeň sme mali možnosť sledovať dezinformácie spojené s ruským opozičným politikom Alexejom Navaľným. Slovenské hlásne trúby Kremľa však prišli aj s inými témami. V článku ponúkame ich prehľad.

Hlavné správy priniesli článok, v ktorom autor nepochybuje o tom, že Navaľnyj, ktorého označuje aj ako samozvaného „Führera“ ruskej opozície, je riadený nie len americkou CIA, ale aj britskou MI6 či nemeckou BND. Tieto inštitúcie mu zároveň mali poskytnúť informácie o Putinovej rezidencii. Dôkazom má byť fakt, že niektoré anglické výrazy neboli preložené, respektívne boli preložené zle.

Na druhej strane Hlavný denník zverejnil príspevok, v ktorom citujú pro-kremeľského politika Sergeja Kurginjana, ktorý označuje Navaľného ako podvodníka a zločinca. Zároveň dodáva, že Najvaľnyj nie je „agentom CIA“, ale človek z „kremeľskej elity“. Očividne sa ani samotní dezinformátori nevedia v danej veci dohodnúť. 

Ako problematický sa im javí aj fakt, že k situácií sa vyjadrujú zahraničné mocnosti – najmä USA. Autor článkuna stránke Hlavných správ konštatuje, že miešanie sa USA do „kauzy Navaľnyj“ je z ich strany čistá agresia. Dodáva, že aj napriek predĺženiu Zmluvy START nedôjde k nijakému zlepšeniu vo vzájomných vzťahoch, pričom jednou z bariér majú byť aktivity podobného charakteru.

Portál Extra plus sa k danej veci taktiež nezabudol vyjadriť. Navaľnyj má slúžiť iba ako prostriedok útoku Západu na Rusko. Všetko má nasvedčovať tomu, že ide o prípravy na „zvrhnutie“ Putina v prezidentských voľbách 2024. Aktivity zo zahraničia majú byť pritom skoordinované s „neoliberálnou kastou“ vo vnútri Ruska. Všetko by v konečnom dôsledku malo viesť k „farebnej revolúcií“. 

V podobnom duchu sa niesol aj druhý jednostranne zameraný článok na Extra plus. V ňom citujú osobu blízku Vladimírovi Putinovi, Nikolaja Patruševa, ktorý vníma Navaľného iba ako nástroj Západu na destabilizovanie Ruska. 

Sériu článkov s pro-kremeľskou propagandou zverejnil aj Rus Jevgenij Paľcev alias Eugen Rusnák na webe Zem a Vek.

V jednom zo svojich príspevkov cituje Putinove vyjadrenie, podľa ktorého je jeho prepojenie na miliardový palác iba mýtus. Zároveň dodáva, že Navaľného film je iba „nuda“ plná prekrútených faktov. Pridanou hodnotou článku má byť aj vyjadrenie „objektívneho zdroju“, v zastúpení hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, ktorý podobne ako Putin všetky obvinenia odmieta a označuje za klamstvá. Na konci Paľcev ako tradične nezabudol skritizovať „propagandu“ slovenského „mainstreamu“.

Z článkov pro-kremeľských portálov môže čitateľ neraz nadobudnúť pocit, že ruská armádna technika je dokonalá, ba priam nadpozemská. Hlavný denník tentoraz priniesol informáciu o vývoji stíhačky šiestej generácie, ktorá nebude ani zďaleka bežnou. Bude totiž schopná lietať aj vo vesmíre, či štartovať spod morskej hladiny.

Autori portálu sa samozrejme nezabudli zmieniť ani o najnovších amerických stíhačkách. Tie však na rozdiel od tých ruských možno označiť iba za „kus šrotu“, nakoľko majú množstvo chýb. 

To, že ruský vojenský priemysel dosahuje skvelé výsledky má dokazovať aj ďalší článok z dielne Hlavného denníka. Tentoraz ruskí vedci vyvinuli materiál, ktorému dávajú prívlastky ako nezničiteľný, či nadpozemský. Ani by sme sa nečudovali, keby celá tá vesmírna stíhačka lietajúca pod vodnou hladina pozostávala práve z tohto nezničiteľného materiálu.

Aktuálnou témou Hlavného denníka bolo aj rozšírenie Zmluvy START. Na jeho webe citujú námestníka ministra zahraničia Sergeja Riabkova, ktorý je voči budúcnosti zmienenej zmluvy skeptický. Obáva sa najmä aktivít zo strany USA, ktoré majú za cieľ podkopať ruskú národnú bezpečnosť. Sergej Riabakov, či autor článku však zabudli na blízku minulosť, kedy USA odstúpili od Zmluvy o otvorenom nebi kvôli tomu, že Rusko nedodržiavalo svoje záväzky.  

Ani tento týždeň dezinfoscéna nezabudla na tému vakcín. Hlavné správy vo svojom článku opisujú skúsenosť nórskeho korešpondenta v Rusku, ktorý si nepochvaľoval iba samotnú vakcínu, ale aj skvelý ruský zdravotnícky personál. Nezabudli tiež porovnať ruskú a „západné“ vakcíny. Podľa slov korešpondenta bolo jeho rozhodnutie zaočkovať sa ruskou vakcínou podmienené tým, že aj mnohí západní odborníci uprednostňujú ruskú vakcínu. To, koho presne mal na mysli však nezmienil. 


Autor analýzy: Autori: Kristína Márová, Matej Spišák