Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Pápež František sa nepridal ku kapitalistickému sprisahaniu

Na internete sa objavilo video, údajne dokazujúce, že sa pápež František pridal k najväčším finančným, priemyselným a farmaceutickým spoločnostiam v ich kapitalistickom sprisahaní. Plány na obohatenie elít a ochudobnenie obyčajných más tak majú mať už aj podporu cirkvi. Kde však niektorí okamžite vidia konšpirácie a varovné signály, iní môžu vidieť, že realita nie je až taká desivá.

Pestrý mix

Zdieľané video vyšlo z dielne organizácie We Are Change (WAC), ktorá sa vykresľuje ako patriotická a nezávislá bojujúca za slobodu slova a verejnosti. Jej hlavným nástrojom pre nastolenie slobody je však šírenie a propagácia konšpirácií. Treba uznať, že “slobodu slova” v tomto prípade naozaj dodržiava – vo výbere konšpirácií nie sú jej členovia vôbec prieberčiví. Akákoľvek konšpirácia, či už úplne absurdná alebo aspoň trochu uveriteľná, si vo WAC nájde svoje miesto a je využitá pri jej „svätej misii.“

O niečo nejednoznačnejšie sú ostatné zdroje využité vo videu. Ide o stránky rôznej kvality – denníky a týždenníky, stránky odborných žurnálov, ale aj médiá zdieľajúce dezinformačné články. Drvivú väčšinu z nich tvoria objektívne a dôveryhodné médiá, ako napríklad CNN, The New York Times a The Nation. Niektoré sa dokonca priamo radia medzi ľavicové a liberálne – obsah ich článkov sa pritom stotožňuje a podporuje niektoré body načrtnuté vo videu. Naznačuje to teda jeho kvalitnú obsahovú stránku?

Problémy s pochopením

V prvom rade je potrebné povedať, že väčšina uvedených informácií je pravdivá alebo má minimálne pravdivý základ.

Hneď zo začiatku spomeňme, že pápež František skutočne pristúpil k iniciatíve s názvom Council for Inclusive Capitalism with the Vatican. Jedná sa o skupinu podnikateľov, investorov a firiem, ktoré sa zaviazali zlepšovať environmentálnu situáciu vo svete, podporiť udržateľný rozvoj a zmenšiť sociálne rozdiely.

Na toto všetko im dal požehnanie pápež – odporca kapitalizmu, – s ktorým sa bude táto rada každoročne schádzať. Autor však automaticky prechádza k špekuláciám a okamžite pápeža označuje ako nového člena celosvetovej konšpirácie, ktorej cieľom je „zotročenie obyčajných ľudí.“ Pápežove presvedčenie čo sa kapitalizmu týka však ide priamo proti tomuto tvrdeniu a je absurdné vykresliť ho ako člena „kapitalistického sprisahania.“

Najväčšia hrozba, ktorú táto iniciatíva predstavuje, je to, že bude z nej pápež František sklamaný, ak sa jej nepodarí naplniť jej deklarované ciele.

Taktiež je prehnané autorovo tvrdenie, že sa pápež spolčil s Fordovou a Rockefellerovou nadáciou. Je síce pravda, že sú obe tieto nadácie súčasťou danej iniciatívy, patrí sem však mnoho ďalších spoločností a organizácií ktoré nie sú spomenuté – napríklad Allianz, OECD alebo OSN. Článok však neustále hovorí iba o Fordovej a Rockefellerovej nadácii, čím vyvoláva dojem, akoby to bola aliancia iba týchto “diabolských, súkromných aktérov.”

Gro videa je venované iným témam než pápežovi. Nachádza sa tu ešte jedna informácia, ktorá je absolútne nepravdivá a cielená pre vyvolanie pobúrenia. Cornell University v New Yorku mala údajne nariadiť povinné očkovanie proti chrípke iba pre študentov bielej pleti. Táto informácia bola samozrejme nafúknutá do obrovských rozmerov ako dôkaz novej formy liberálneho rasizmu.

Ako sa však ukázalo, vyhlásenie univerzity bolo pochopené mylne, presnejšie povedané, nebolo čítané s porozumením. Očkovanie študentov inej farby pleti bolo totižto spomenuté zvlášť v inej časti vyhlásenia.

Ak si niekto prečítal iba časť spomínajúcu bielych študentov, tak mohol dospieť k záveru, že sa táto povinnosť týka iba ich. Po prečítaní celého vyhlásenia je však zjavné, že sa tejto povinnosti nevyhne nikto.

Zvyšok použitých tém je pravdivých – Huntera Bidena skutočne vyšetrujú za jeho napojenie na Čínu a investovanie Billa Gatesa do Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) tomuto inštitútu naozaj vytvorilo akýsi monopol a priestor pre vytváranie si vlastných pravidiel. Dokonca je pravda aj to, že sa niektoré organizácie a spoločnosti boja kritizovať tento stav, pretože sa obávajú pozastavenia investícií Billa Gatesa. Toto všetko sú obavy vyvolávajúce informácie a prípady, ku ktorým by v súčasnom svete nemalo dochádzať. Rozhodne stojí za to na ne poukazovať a spochybňovať túto situáciu vo vlastnom, na toto určenom videu. Prečo sa však autor rozhodol tieto informácie vytiahnuť vo videu, ktoré sa údajne zaoberá pápežom Františkom, je otázne.

Ako lacná reklama

Práve z tohto vyplýva najväčší problém celého videa – jeho clickbaitová podoba. Video naznačuje, že sa bude do hĺbky zaoberať takzvaným „zapojením sa pápeža do globálnej konšpirácie.“ Autor sa však tejto téme v porovnaní s dĺžkou videa venuje iba minimálne – presnejšie 30 sekúnd v 16 minútovom videu.

Zvyšok videa sa venuje konšpirácii o Veľkom reštarte, kauzám Huntera Bidena, a už tradične Billovi Gatesovi a pandémii COVID-19. Nijaké prepojenia, ktorými by to mohol niekto obhájiť nezmenia fakt, že sa jedná o clickbait.

Po otvorení tohto clickbaitového videa nás navyše čaká 15 minút prejavu plného osobných útokov. Napríklad v prípade hlavnej hygieničky nešetril kritikou a zopárkrát ju dokonca nazval „kreatúrou.“ Pre video organizácie, ktorá sa chce radiť medzi nezávislé, pravdivé a „pravé“ médiá je takýto spôsob vyjadrovania neprijateľný a rozhodne mu nepridáva na hodnote. Taktiež tu dochádza k širokému prepájaniu udalostí a názorov a vznikajú tým konšpirácie, ktoré sú prinajmenšom pritiahnuté za vlasy. Diváka pritom musí aspoň raz napadnúť, či nie je celé autorovho video iba výstrelom do tmy ako upútať pozornosť a vyvolať senzáciu.

Slušnú časť videa tu tvorí aj vlastná propagácia. Autor niekoľkokrát spomína, že je utláčaný “mainstreamom” a že je jeden z mála pilierov “skutočných novín.” Treba ho preto vraj podporiť napríklad aj kupovaním jeho produktov, ktoré v tomto “politickom” videu predstavuje.

Zľava na svet

V článku tiež figuruje obrázok, ktorý má podtrhnúť a ešte viac zvýrazniť “hrozbu predefinovania kapitalizmu” – čo v tomto prípade podľa autora znamená obohatenie elít na úkor ľudí, zbavenie ich identity a slobody, a zaistenie toho, že obyčajní ľudia nebudú mať nijaké vlastníctvo. Mimo pápeža Františka zobrazuje aj Klausa Schwaba, nemeckého ekonóma a predsedu Svetového ekonomického fóra, a údajne aj hlavného architekta konšpirácie okolo Veľkého reštartu. Pápež František v ňom vkusne drží vo svojich rukách celý svet. Autor obrázku chce ním zrejme naznačiť, že sme všetci v rukách tohto sprisahania.

Záver

V konečnom dôsledku video predstavuje pomerne nekvalitné dielo. Autor sa síce schováva za relevantné zdroje a aspoň sčasti pravdivé informácie, využíva ich však pre vyprodukovanie klamlivých záverov. Prepája tu každú informáciu ktorá by sa mu mohla hodiť pre zvýšenie sledovanosti a zrejme nie náhodou koreluje jeho výber s témami a osobnosťami, ktoré sú v súčasnosti najviac diskutované a kritizované. Hlavná obhajoba celého jeho názoru je pritom to, že sú on a jemu podobní žurnalisti utláčaní mainstreamovými médiami, čo podľa neho automaticky značí, že má pravdu a že ho chcú preto umlčať. Ako keď na dobrom podloží postavíte dom z konárov a listov, tak tento autor s mučeníckym syndrómom postavil na dobrých základoch a zdrojoch nereálne konšpirácie.

Celkové hodnotenie redakcie: 2,2/7


Autor analýzy: Marián Maraffko

Editori: Michaela Ružičková, Peter Dubóczi