Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Občiansky aktivizmus: Politika nemusí byť špina

„Naše životy sa začnú chýliť ku koncu v deň, kedy začneme byť ticho o dôležitých veciach.“

Martin Luther King ml.

 

Slovensko oslávilo 25 rokov svojej existencie. Je čas politicky dospieť.

 

Doteraz bývalo zvykom, že pri vzniku občianskeho protestu, hnutia či politickej strany eufóriu podporovateľov prehlušili debaty kritikov o čiastkových nedostatkoch. Ak vzniká strana, málokto rieši program, viac sa zaujímame o logo, názov, brepty či zle uviazanú kravatu na predsedovej košeli počas otváracieho prejavu. Na politické strany sa nazerá cynicky a povrchne.

 

Kradne každý?

 

Nemalá časť verejnosti vychádza z toho, že každý kradne, každý klame, a teda je úplne jedno, kto bude zvolený. Vychádzajú zo skúseností s modernou politikou, ktorá sa odklonila od skutočného posleania. Iní zase pristupujú k politickému procesu apaticky – veď ja sám nič nezmením! Keď stredoškoláci vo svojom voľnom čase zorganizujú – na vlastné prekvapenie – masívny protest, obmedzenejšia časť internetového publika si vezme na paškál ich vyjadrovacie schopnosti pred médiami.

 

Nová generácia internetových „bojovníkov“ útočí na všetko. Nič im nie je sväté – zosmiešňujú protestujúcich, bagatelizujú výsledky, mimovládne organizácie označujú za nepriateľov a rozvracačov, nezávislé médiá sú súčasťou sprisahania.

 

A navyše, aby sme nezabudli, každý protest „niekomu“ vyhovuje, takže ho „niekto“ musí zaplatiť. Cynizmus a nízka kvalita politickej debaty doteraz odrádzala mladých ľudí, aby do aktívnej politiky vstupovali.

 

Časy sa menia

 

Dnes sa dostávame do doby, kedy si stále viac mladých ľudí uvedomuje, že kombinácia dobrých návrhov, srdečnej politiky a kvalitnej komunikácie vytvárajú najlepší recept na sebavedomú budúcnosť Slovenska.

 

Nie je idealistickým slniečkárom ten, kto verí, že prostredníctvom politiky sa dajú zmeniť veci k lepšiemu. Práve naopak, občianski aktivisti v každej oblasti si dobre uvedomujú, aký komplikovaný je náš svet. Na rozdiel od apatistov sa však pustia do diela a pracujú na zlepšeniach.

 

Sú to však práve ľudia, ktorí pracujú často za zlých podmienok ďaleko od svojho domu – či ďaleko od optimálneho príjmu, – aby pridali ruku k dielu a urobili svet kvalitnejším miestom pre život.

 

Prečo by malo byť lepšie obmedzovať sa, vytvárať si nepriateľov a zbrojiť voči nim? Keď pre dlhodobé udržanie spoločnosti v mieri je viac potrebné rozširovať množinu priateľov, spoločných záujmov a pozitívnych príbehov. Tých má naše Slovensko a jeho ľudia neúrekom. Nemusíme prekrývať čierne diery našej histórie hodvábnym súknom a skrývať sa za zlyhania našich predstaviteľov. Berme si príklady od tých, ktorí v politike nezlyhali.

 

Potrebujeme hrdinov

 

Práve preto sú jedným z predpokladov správneho občianskeho aktivizmu vzory, naši hrdinovia, ktorých uznávame a od ktorých sa učíme. Vzory pre mladých ľudí pochádzajú zo všetkých oblastí spoločenského života.

 

K hrdinom vzhliadame, máme od nich veľké očakávania, robia nás lepšími.

 

Keď si však vzory idealizujeme, môže byť zrážka s realitou krutá. Čím väčšie očakávanie od nášho vzoru máme, tým väčšie sklamanie nám dokáže spôsobiť. Nezabúdajme, že aj hrdina je človekom. Popri hrdinských má aj celkom obyčajné stránky. Popri tom, že svoju dobu prekračuje, v niečom ju zároveň zrkadlí.

 

To, čo z ľudí robí hrdinov, je prevažujúci zásadne pozitívny vplyv na spoločnosť. Prijatie hrdinov v celej ich komplexnosti je znakom zrelosti kritického myslenia človeka.

 

Aké vzory?

 

Vzory si vyberáme na základe našich hodnôt. Sú medzi nimi naši rodičia, príbuzní, kamaráti, spoločenské osobnosti. Podľa našich vzorov sme hodnotení najbližším okolím.

 

Mali by sme si preto dobre zvážiť, koho si pripustíme ako svoj životný vzor a podľa koho budeme budovať svoj kategorický imperatív – teda konať tak, aby sa maximum nášho správania mohlo stať vzorom pre ostatných.

 

Správne nastavený morálny kompas sa neskôr dá pretaviť do dobrej politiky. Ako píše náš americký priateľ, občiansky protest môže prerásť do politickej sily. Nemali by sme sa toho báť. Dnes si ľahko vieme nájsť záznamy ostrieľaných politikov, ktorí ešte pred pár rokmi protestovali za lepšie podmienky pre študentov alebo lepšie zdravotníctvo.

 

Politika: zmena inou cestou

 

Politika nie je len špina. Aj v nej sa dá nájsť veľa vzorov. V politickom systéme parlamentnej demokracie sú to poslankyne a poslanci, kto zastupuje vôľu ľudu. Veľa z nich si uvedomilo, že politika je pokračovaním úsilia za zmenu pomocou zákonov.

 

V politike majú ľudia zásadný dosah na každodenný chod spoločnosti. Spolu s aktivizmom však prichádza aj obrovská zodpovednosť. Zodpovednosť nielen voči občanom, ktorí ich volili, ale aj voči sebe a okoliu. Ku svojej práci by mali pristupovať s pocitom, že vytvárajú podmienky pre život budúcim generáciám. Ich činnosť je odkazom tým generáciám, ktoré sa dnes pripravujú vstúpiť do verejnej politiky alebo sa rozhodujú, či má zmysel vložiť energiu do služby miestnej komunite.

 

Je na čase politicky dospieť a vyprovokovať mladú generáciu, aby sa nebála vstúpiť do verejného života za hranicu protestov a občianskeho aktivizmu. K tomu jej môžu pomôcť správne vzory, ktorým sa tento prerod podaril. Prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk povedal, že demokraciu robia demokrati a dobrú demokraciu robia dobrí demokrati.

 

Čím viac poctivých ľudí pripravených bojovať za správnu vec príde do politiky, tým lepšia bude naša spoločnosť.

 

 

Autor: Dušan Fischer. Koláž: Martin Brezina