Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Ako odpovedať na ruskú propagandu: Praha> Kyjev> Tallinn> Tbilisi

Európske krajiny čelia od roku 2014 masívnemu náporu ruskej informačnej vojny. Jej cieľom je podkopať dôveru spoločnosti v politické elity, európske inštitúcie, demokratické usporiadanie spoločnosti a z dlhodobého hľadiska zánik Európskej únie a NATO.

 

Moderná informačná éra, globalizácia a možnosti internetu poskytli ruskej informačnej vojne nový význam a schopnosti. Odznelo to na brífingu na tému „Ako odpovedať na ruskú propagandu: Praha-Kyjev-Tallinn-Tbilisi“, ktorý organizovali Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku (SSPI) a Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA).

Riaditeľ CENAA Tomáš Čižik, ako jeden zo spoluautorov, pri tejto príležitosti prezentoval knihu Informačná vojna – nová bezpečnostná výzva pre Európu. V tejto súvislosti prezentoval príklady odlišných prístupov Ruska ku škandinávskym krajinám, Pobaltiu, Ukrajine, Gruzínsku a k strednej Európe.

Rusko pružne prispôsobuje dezinformačné akcie jednotlivým krajinám. Zároveň platí, že každá z nich hľadá a úspešne nachádza protiopatrenia na elimináciu týchto snáh a podporu slobody a demokracie.

Analytik Tomáš Baranec prezentoval konkrétne ponaučenia z Gruzínska, ktoré dávajú napovedať, ako môže vyzerať ďalšia vlna informačnej vojny. V nej bude Rusko viac spoliehať na ekonomické a sociálne faktory, aby destabilizovalo vybrané štáty a následne usilovalo o ich vtiahnutie do svojho orbitu.

Monika Masariková zo SSPI v tejto súvislosti na brífingu informovala o aktivitách inštitútu. Patrí k nim webstránka Antipropaganda.sk, zameraná na odhaľovanie mýtov o zahraničnej a bezpečnostnej politike. Organizuje diskusie s mladými ľuďmi, najmä stredoškolákmi, na témy slovenského členstva v medzinárodných štruktúrach či riziká nárastu extrémizmu na Slovensku. Inštitút tiež ponúka novinárom svoje služby v oblasti spracovania analytických podkladov pre mediálne výstupy.

Mediálny brífing zorganizovali Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) a Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku (SSPI) s podporou Nadace Open Society Fund Praha.

 


T. Čižik: Rusko prispôsobuje dezinformačné akcie jednotlivým krajinám (TASR)
Čo krajina, to iný trik. Rusi propagandu prispôsobujú regiónu (Stanislava Harkotová, Aktuality.sk)
T. Čižik: Rusko prispôsobuje dezinformačné akcie jednotlivým krajinám (24hod.sk)
Russland nutzt Kriminelle als Schatten-Armee (Ulli Tückmantel, Westddeutsche Zeitung)
Študentom na školách vyvracajú propagandu a mýty o Únii (TA3.com)
Mimovládne organizácie a mainstreamové médiá pod zámienkou vyvracania “mýtov o Európkej únii” indoktrinujú svojou propagandou stredoškolákov (Hlavnespravy.sk)
Bezpečnostný inštitút vyvráti Slovákom euromýty: Bojuje tak s dezinformáciou študentov (Topky.sk)

Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku vyvracia študentom mýty šírené na weboch (Skolskyportal.sk)

Banskobystrická župa bráni debatám so stredoškolákmi (Pravda)


 

Foto: Pixabay